Kraj lišky Bystroušky


Rozhodli jsme se zahnízdit v Bílovicích nad Svitavou. Bílovice se nachází severo-východně od Brna a přímo sousedí s brněnskou městskou částí Maloměřice a Obřany. Do města je to kousek. Obec leží v údolí řeky Svitavy a momentálně má kolem 3700 obyvatel.

Bílovice jsou častým cílem výletníků a dříve byly oblíbeným letním sídlem řady českých umělců. Žil zde spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor příběhů o lišce Bystroušce. Pobýval zde i básník S. K. Neumann, který popsal zdejší kraj v básnické sbírce Kniha lesů, vod a strání. Prázdniny v údolí řeky Svitavy často trávili bratři Čapkové a do Bílovic jezdil i hudební skladatel Leoš Janáček.

Hády

Na skalkách dnes vítr poskakoval,
po bělošedivých balvanech,
jarního rusáka březen koval,
na Šumbeře nebo na Hádech.
— S. K. Neumann

Ne každý ví, že v Bílovicích nad Svitavou vznikla tradice Vánočních stromů na náměstích. O ni se zasloužil Rudolf Těsnohlídek. O Vánocích 1919 nalezl v lesích opuštěné děvčátko, které dostalo jméno Liduška. To ho později inspirovalo k založení adventní sbírky pro chudé a opuštěné děti. Bílovice drží tradici Vánočních stromů republiky i nadále. Brněnské náměstí Svobody zdobí každým rokem strom z bílovických lesů.

Nám se Bílovice líbily už od začátku, když jsme ještě hledali stavební pozemek. Myslíme si, že je to jedna z nejlepších lokalit na bydlení v blízkém okolí Brna. Kolem je krásná příroda, lesy, údolí, řeka Svitava a spousta možností, kam v okolí vyrazit na výlet. Bílovice mají vynikající dopravní dostupnost, což je pro nás hodně důležité. Středem obce vede železniční trať Brno - Praha, přičemž cesta vlakem na brněnský hlavák trvá asi 10 minut. Do Brna se dá rychle dostat i autobusem č. 75 a dokonce je zde také noční rozjezd. Podél Svitavy vede cyklostezka až do centra Brna. Bílovice mají též velmi dobrou občanskou vybavenost. Je zde škola, školka, několik restaurací, cukrárna, pekárna, obchod, pošta, bankomat, knihovna, benzínka a pěkný novogotický kostel sv. Cyrila a Metoděje, jež tvoří dominantu obce.

Co se nám dále líbí je, že v Bílovicích to prostě žije. Rozhodně to není žádná díra, kde lišky dávají dobrou noc. Obec pořádá festival Bílovická křižovatka, farmářské trhy, letní kino, koncerty, divadlo, ples, Vánoční jarmark, Silvestrovský běh do schodů a další kulturní akce. Zkrátka v Bílovicích by chtěl žít každý.

Myslivna