Doba dojíždění


Dobrá dopravní dostupnost je pro nás nesmírně důležitá a je podstatným kritériem při výběru vhodného pozemku. Velkou roli u nás hraje doba dojíždění do práce či do školy. Preferujeme jízdu vlakem či autobusem oproti dojíždění autem. Silnice v Brně bývají často ucpané a MHD je rychlejší. V centru Brna je také problém s parkováním.

Samozřejmě platí přímá úměra: čím blíže do Brna, tím vyšší cena pozemku, ale kratší doba dojíždění. Jsem ochotný zaplatit vyšší cenu za pozemek, pokud splňuje všechny moje požadavky a je blízko do města. Jeden známý se podivoval nad tím, kolik chci zaplatit za pozemek v bezprostřední blízkosti Brna, když můžu koupit pozemek např. na Jižní Moravě za několikanásobně nižší cenu. To je sice pravda, ale my opravdu nechceme trávit každý den 2 hodiny dojížděním do práce a z práce. Pro zajímavost jsem si to spočítal.

Zkusím porovnat 2 situace na následujícím příkladu: dojezdová vzdálenost do práce 30 min vs. 60 min.

Input:

4 členná rodina
Rodiče okolo 30 let

Otec bude dojíždět do práce ještě 30 let
Matka bude dojíždět do práce ještě 25 let (mateřská)
Dcera bude dojíždět do školy 13 let (8letá střední + VŠ)
Syn bude dojíždět do školy 9 let (4letá střední + VŠ)

Rodiče budou celkem dojíždět 55 let
Děti budou celkem dojíždět 22 let

Průměrný počet pracovních dnů v roce je 250
Po odečtení dovolené 220
Rodiče budou dojíždět do práce ještě 12100 dnů

Průměrný počet školních dnů v roce je 190
Děti budou dojíždět do školy 4180 dnů

Rodina bude celkem dojíždět 16280 dnů
Situace A: Dojezdová vzdálenost 30 min

Rodina stráví dojížděním tam a zpět:
16280 x 60 = 976800 minut = 16280 hodin
Situace B: Dojezdová vzdálenost 60 min

Rodina stráví dojížděním tam a zpět:
16280 x 120 = 1953600 minut = 32560 hodin

Rodina s dojezdovou vzdáleností A ušetří za život 16280 hodin dojížděním oproti rodině B. To je 678 celých dnů strávených jen v dopravních prostředcích! Jen pro názornost zkusíme přepočítat čas na peníze. Pokud by rodiče A v ušetřeném čase (12100 hodin) pracovali za aktuální průměrnou mzdu 170 Kč/h, vydělali by oba dohromady přes 2 miliony Kč. Samozřejmě je to jen hloupý příklad a čísla budou značně zkreslená, ale i tak je to velký rozdíl a obrovská úspora času, která je k nezaplacení.

Ve vlaku či autobusu se dá trávit čas i efektivně - čtením, poslechem podcastů, sledováním videí, programováním apod., ale to nijak nevynahradí ztracený čas, který bych mohl trávit lépe - například s rodinou.

Delší dojezdová vzdálenost do města má ještě jednu velkou nevýhodu - psychologický efekt. Když budu bydlet blíž, spíš se "vyhrabu" s manželkou do divadla, na koncert, na párty či návštěvu známých.